Tatuaż to forma sztuki na ciele, pozwalająca wyrazić swoją osobowość i podkreślić indywidualność. Świeżo wykonany tatuaż musi się odpowiednio zagoić, aby nie powodować problemów skórnych, a cieszyć oko przez długi czas. Dlatego tak ważny jest proces gojenia tatuażu, wpływając nie tylko na jego ostateczny wygląd, ale także na zdrowie skóry. Świeży tatuaż to zasadniczo rana na skórze, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby mogła się dobrze zagoić. Oto zasady dotyczące tego, jak goić tatuaż oraz wskazówki, jak dbać o skórę w tym czasie.
Ile czasu goi się tatuaż?
Zasadnicze jest pytanie, tatuaż ile czasu się goi? Standardowo, goi się on w okresie od dwóch do czterech tygodni. Jest to ogólna zasada, od której jednak mogą wystąpić wyjątki, związane z indywidualnymi cechami organizmu czy wpływem innych czynników. Proces gojenia tatuażu można jednak generalnie podzielić na kilka etapów, które przybliżą nieco odpowiedź na pytanie o to ile dni goi się tatuaż. W pierwszym z nich, trwającym zazwyczaj maksymalnie do trzech dni po wykonaniu, wytatuowana skóra może być zaczerwieniona, opuchnięta i bolesna. Należy pamiętać, że tatuaż jest świeżą raną, więc ważne jest przestrzeganie zaleceń tatuażysty, takich jak odpowiednia higiena i stosowanie specjalnych opatrunków i takich materiałów, jak folia ochronna. Może również pojawić się lekkie sączenie się osocza.
W okresie kolejnych trzech dni, zaczyna powstawać strup, dlatego skóra może zacząć swędzieć. Niezwykle ważne jest wówczas, aby nie drapać ani nie zrywać strupów, ponieważ może to prowadzić do wykształcenia się blizn lub nierównomiernego koloru tatuażu. W tym czasie skóra zaczyna się też łuszczyć. Właściwe gojenie tatuażu zaczyna się mniej więcej po tygodniu od jego wykonania. W tym czasie większość zewnętrznych objawów gojenia ustępuje, chociaż skóra wciąż może być sucha i podrażniona. Nadal może występować świąd, ale coraz mniej intensywny i z tendencją do zanikania. Tatuaż staje się coraz bardziej wyraźny i zaczyna wyglądać bardziej naturalnie. Po upływie trzech do czterech tygodni powinno nastąpić całkowite wygojenie tatuażu, przynajmniej powierzchownie, ponieważ proces regeneracji głębszych warstw skóry może trwać nawet kilka miesięcy. Po tym czasie tatuaż powinien być w pełni wyraźny, a jego kolory stabilne.
Czy miejsce tatuażu ma wpływ na gojenie?
Tatuaże pojawiają się niemalże na wszystkich obszarach ludzkiego ciała, zatem nasuwa się pytanie czy miejsce wykonania tej ozdoby ma wpływ na to, jak się goi tatuaż i ile czasu goi się tatuaż. Odpowiedź jest twierdząca, a oto kilka przykładów:
- stawy i miejsca ruchome, jak łokcie, kolana, kostki czy nadgarstki – przykładowo, jak długo goi się tatuaż na nadgarstku? Otóż to i inne wymienione tu miejsca to takie, w których tatuaże mogą goić się dłużej, co wynika z częstego zginania, pociągającego za sobą możliwość np. pękania skóry, a tym samym - opóźniania gojenia. To zaś może zwiększać ryzyko infekcji lub bliznowacenia.
- dłonie, stopy, szyja – to miejsca ludzkiego ciała ze skórą cieńszą i bardziej wrażliwą, przez co narażoną na większe tarcie oraz kontakt z otoczeniem. Jak długo goi się tatuaż na stopie? Ta lokalizacja może wydłużać czas gojenia, podobnie jak powodować większe trudności w utrzymaniu wytatuowanego miejsca w czystości.
- miejsca na ciele z większą ilością tkanki tłuszczowej, jak uda czy ramiona – tatuaże na tych obszarach mogą goić się nieco szybciej, ponieważ są mniej narażone na ruch i uszkodzenia mechaniczne. Jeśli jednak tak umieszczony tatuaż ma większe rozmiary, to nadal może potrzebować więcej czasu na regenerację.
Jak wspomóc gojenie tatuażu?
Dla zachowania prawidłowego gojenia tatuażu warto przestrzegać kilku zasad, co pozwoli na uniknięcie późniejszych problemów ze zdrowiem skóry czy efektem estetycznym samego tatuażu. Bardzo istotna jest przede wszystkim odpowiednia higiena, a zatem mycie tatuażu z użyciem delikatnego, bezzapachowego mydła i letniej wody. Nie należy również zbytnio moczyć tatuażu w wodzie, np. w trakcie kąpieli w wannie czy na basenie przez pierwsze dwa tygodnie od wykonania tatuażu, aby uniknąć wystąpienia infekcji.
Ważna jest także ochrona przed słońcem, ponieważ bezpośrednia ekspozycja na słońce może zniszczyć świeży tatuaż. Zatem wytatuowaną skórę należy chronić przed promieniami UV, a po całkowitym zagojeniu warto stosować kremy do tatuażu z filtrem UV, aby zapobiegać blaknięciu kolorów.
Równie istotne jest aplikowanie na świeży tatuaż odpowiednich kremów lub maseł do pielęgnacji tatuażu, które pomagają w regeneracji skóry i zapobiegają jej przesuszeniu. Ważne jest, aby stosować produkty przeznaczone do pielęgnacji tatuażu, które nie zawierają alkoholu ani silnych substancji chemicznych.
Przez pierwsze dni po wykonaniu tatuażu warto również unikać nadmiernego pocenia się, a zatem zrezygnować z intensywnych ćwiczeń fizycznych. Nie wolno też drapać swędzącej skóry i zrywać powstających na ranie strupków, ponieważ może to doprowadzić do powstania blizn i utraty części barwnika. Zaleca się także noszenie luźnych i przewiewnych ubrań w czasie gojenia, niepowodujących tarcia czy ucisku w miejscu tatuażu.
Gojenie tatuażu jest więc procesem wymagającym cierpliwości i odpowiedniej pielęgnacji, bo tylko wtedy osiągniemy wymarzony efekt. Czas gojenia zależy natomiast od wielu czynników, takich jak wielkość (kwestia ile goi się mały tatuaż, a ile większy może być tu bardzo indywidualna) i miejsce tatuażu, ale również indywidualna skłonność do regeneracji skóry oraz sposób pielęgnacji. Zastosowanie odpowiednich środków higienicznych, unikanie ekspozycji na słońce i regularne nawilżanie skóry to zaś kluczowe kroki w procesie regeneracji, które pomogą utrzymać tatuaż w świetnej kondycji przez długie lata.