Noszenie brody to dla wielu mężczyzn wyraz stylu i indywidualności, pod warunkiem jednak, że jest ona wypielęgnowana i zdrowa. Utrzymanie zarostu w dobrej kondycji wymaga odpowiedniej dbałości, niezależnie od tego, czy nosi się krótką brodę, czy długi zarost. Przy każdej długości i typie zarostu można napotkać na pewne problemy z zarostem na twarzy, które mogą wpływać na wygląd zarostu i komfort jego noszenia. Przedstawiamy najczęstsze problemy związane z brodą oraz sposoby ich rozwiązania.
Problem z męską brodą 1: sucha broda
W pierwszej kolejności warto zastanowić się z czego taka suchość brody może wynikać. Otóż może na to wpływać wiele czynników, takich jak niewłaściwa pielęgnacja, a konkretnie - brak odpowiedniego nawilżania brody, który może prowadzić do jej przesuszenia. Do wysuszenia włosów brody mogą również doprowadzić ekstremalne warunki pogodowe, takie jak mróz lub gorące, suche powietrze, ale również co ciekawe - zbyt częste mycie brody, zwłaszcza przy użyciu agresywnych szamponów, niekoniecznie tych przeznaczonych do brody, które może pozbawić brodę naturalnych olejków.
Jak sobie poradzić z problemem przesuszenia brody? W pierwszej kolejności należy nabrać nawyku, jakim jest regularne nawilżanie brody za pomocą dedykowanych brodzie kosmetyków, jak olejki do brody, które nie tylko pomogą nawilżyć włosy, ale również skórę pod nimi. Doskonale sprawdzą się tu naturalne produkty na bazie takich olejków jak arganowy czy jojoba. Kolejny krok to umiarkowanie częste mycie brody i robienie to za pomocą dedykowanych brodzie kosmetyków. Generalnie brodę należy myć dwa do trzech razy na tydzień , za pomocą szamponów do brody, bądź mydeł. A po myciu warto odpowiednio kondycjonować brodę, stosując balsam lub odżywkę, które zamkną łuski włosów i zatrzymają w nich wilgoć.
Problem z męską brodą 2: rzadka broda
Każdy mężczyzna marzy zapewne o gęstym zaroście niczym z seriali o Wikingach, jednak nie każdemu jest dana taka okazała broda. Może to być efektem różnych czynników, w tym przede wszystkim uwarunkowań genetycznych, kiedy to gęstość zarostu, a raczej jej brak jest dziedziczony. Za słabą gęstość włosów na brodzie odpowiadają również hormony, a dokładnie niski poziom testosteronu, który również może wpływać na gęstość brody. A dodatkowym czynnikiem jest zazwyczaj brak odpowiedniej pielęgnacji - niewłaściwe dbanie o skórę twarzy i zarost, które mogą hamować wzrost włosów.
Pomocna w rozwiązaniu problemu z męską brodą, jaką jest rzadka broda będzie zbilansowana dieta, bogata w białko, witaminy A, B, C, D i E, ale także minerały, takie jak cynk i magnez, które wspierają wzrost włosów. Można również stymulować wzrost włosów brody poprzez masaż twarzy olejkami eterycznymi, takimi jak np. olejek rycynowy, który może pobudzić wzrost włosów. Zalecane jest także stosowanie specjalistycznych preparatów, takich jak serum do brody czy balsamy do brody bazujących na takich składnikach naturalnych, jak biotyna czy keratyna, które stymulują wzrost i gęstość włosów.
Problem z męską brodą 3: brzydki zapach brody
Niestety czasem zdarza się, że męska broda niezbyt przyjemnie pachnie. Może tak się zdarzyć, gdy higiena brody jest niewystarczająca, co skutkuje gromadzeniem się w zaroście bakterii i sebum, powodujących nieprzyjemny zapach i nieestetyczny wygląd brody. Jednak nie zawsze jest to taka właśnie przyczyna. Brzydki zapach brody może być bowiem wynikiem gromadzenia przez brodę zanieczyszczeń z powietrza, resztek jedzenia czy dymu papierosowego. Również nadmierne pocenie się skóry twarzy, szczególnie latem, może skutkować brzydkim zapachem włosów brody. Jak zatem poradzić sobie z tym nieprzyjemnym dla właściciela, jak i otoczenia problemem? Po pierwsze należy regularnie myć brodę używając delikatnych produktów, jak szampony do brody lub mydło do brody, dzięki którym usunięte zostaną z zarostu zanieczyszczenia. Warto też zastosować odświeżający olejek do brody zapach mięty pieprzowej, eukaliptusa lub cytrusów. Jeśli to możliwe, warto też unikać dymu papierosowego i intensywnie pachnących potraw, omijając miejsca o silnych zapachach, które mogą przejść na brodę.
Inne problemy z męską brodą
Dość częstym problemem brodaczy są wrastające włoski na brodzie. Pojawiają się wówczas, gdy włoski zarostu nie przebijają się przez skórę i rosną pod jej powierzchnią, co może powodować zaczerwienienie, swędzenie i skutkować powstaniem stanu zapalnego. Sposób na wrastające włoski na brodzie to m.in. będzie regularne złuszczanie skóry za pomocą preparatów takich jak peeling do twarzy, które pomogą usunąć martwe komórki skóry i zapobiec wrastaniu włosków. Również sposób golenia ma wpływ na wrastanie włosków. Najlepiej robić to w sposób delikatny, w kierunku z włosem i używając ostrego ostrza. Niektórym panom sen z powiek spędzają natomiast rozdwajające się końcówki włosów na brodzie. Są one wynikiem nadmiernego przesuszania, jak i uszkodzeń mechanicznych. Aby zapobiegać temu problemowi zdrowotnemu i estetycznemu trzeba regularnie przycinać końcówki brody, najlepiej co kilka tygodni, aby pozbyć się rozdwojonych włosów, jak również intensywnie nawilżać zarost z użyciem olejków i balsamów o działaniu wzmacniającym.
Broda, choć jest niewątpliwie symbolem męskości, wymaga regularnej pielęgnacji, bo tylko wtedy będzie wyglądać zdrowo i estetycznie. Niezależnie zatem od tego, czy borykamy się z suchą, rzadką brodą, jej brzydkim zapachem, czy innymi problemami, jak rozdwajające się końcówki, odpowiednie narzędzia i produkty do pielęgnacji mogą pomóc w ich rozwiązaniu. Regularne mycie, nawilżanie i strzyżenie to kluczowe elementy pielęgnacji, które pozwolą każdemu mężczyźnie cieszyć się piękną i zadbaną brodą.